top of page
Szerző képeTóth Réka

Szeptember elsején életbe lépett a határozat, ami a civileknek érvágás, de az önkormányzaton sem segít érdemben



Az olvasók számára talán távoli emléknek tűnhet, de a forró nyári hónapok során a polgármester tájékoztatása szerint az önkormányzat, pontosabban a Képviselő testület elfogadott egy határozatot, amelynek értelmében szeptember elsejétől a magáncélú rendezvényekhez fizetni kell az önkormányzati padok, székek és asztalok bérletéért.

 

A rendelkezés teljes mértékben érthető, hiszen a magáncél az magáncél – azonban a szabályozásban cseles módon helyt kaptak a civil szervezetek, baráti társaságok is.

 

Így innentől fogva minden közcélú, ingyenes civil rendezvény kellékeiért is fizetnie kellene azoknak, akik azt eleve szervezik a nyilvánosság számára. A közlemény tehát nem differenciálja az üzleti célú, illetve a nonprofit vagy közcélú eseményeket, ami mindenképpen érdekes. Ahogy az is, hogy mindmáig nem került fel maga a határozat se az önkormányzathoz, se a Nemzeti Jogtárba - az egyedüli információ így Juhász Béla Facebook-posztja.

 

Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy például egy operagála méretű rendezvény esetében az amúgy is civilként vállalt költségek mellé az önkormányzat részére is súlyos tízezreket kell folyósítani majd. Egy sörpad-garnitúra például 2500 Forint alkalmanként.

 

A bejelentő közleményben egyébként úgy fogalmaz a polgármester, hogy „baráti társaságok, civil szervezetek is rendszeresen igényelnek ilyen eszközöket rendezvényeikre”, ezért kell tehát mostantól nekik is fizetniük.

 

Azt, hogy erről mit gondolnak ezek a szervezetek, tőlük kérdeztük meg.

 

ZöldLiget: Boszorkányüldözés zajlik

 

A ZöldLiget – Baráti Kör Sződligetért Egyesület részéről telefonon értük el Ókovács Benedek programszervezőt, aki szűkszavúan és félig komolytalanul csak boszorkányüldözésnek nevezte a rendelkezést, hozzátéve, hogy civilként így is súlyos összegekbe kerül egy program lebonyolítása, pláne úgy, hogy nem kérnek sosem belépődíjat. „Nem helyes ez a szabályozás, mert ahelyett, hogy másokat is civil munkára, a közösségért végzett önkéntességre invitálna, azt a kevés embert próbálja ellehetetleníteni, aki eddig is megfeszült benne.” Hozzátette, egyesületük hamarosan hosszabban, közleményben is reagál a hírekre.

 

Sződligeti Civilek: ez egy rossz üzlet

 

A Sződligeti Civilek épp nyár végén szervezett a ZöldLigettel közösen tartalmas programsorozatot. Az ingyenes kulturális- és közösségi rendezvényeken sok százan vettek részt. Szász Gabriella, aki például az Összművészet Utcája programfelelőse is, lapunknak úgy fogalmazott, „az önkormányzat ebből az irányból biztosan nem számol jelentős összegekkel, amik érdemben segíthetik a működést, viszont nekünk, civileknek, igenis érvágást jelenthet. Az önkormányzat ezzel nem nyer, mi pedig kifejezetten veszítünk – ez egy rossz üzlet mindenkinek.” Hozzátette, hogy ez nem csak őket érintő szabályozás, hanem minden baráti kör működését nehezíti. „Mi a padok célja, ha nem az, hogy a sződligetiek találkozzanak, mosolyogjanak?” 

 

Sződligeten az elmúlt években néhány civil egyesület szervez olyan rendezvényeket, amelyeken az önkormányzati székeket és padokat is felhasználják, ezek mindegyike ingyenesen látogatható – felmerül a kérdés tehát, hogy mekkora bevételt vár a civilek „megpadpénzeztetéséből” a hírt bejelentő Juhász Béla polgármester.

 

A közlemény tételeivel és az éves maximum 1-2 tucat rendezvénnyel számolva néhány százezer forintra rúgó összeg becsülhető meg mindenesetre, ami felveti a kérdést, hogy nem okoz-e ez az egész tortúra több kárt, mint hasznot.

 

Ezért kérdéseket küldtünk az önkormányzatnak. Ahogy mindig, ha válaszokat kapunk (bár nem szoktunk), frissítjük az írást.

 

Kiemelt kép: padokon ülő emberek az augusztusi operagálán a főtéren. Fotó: ZöldLiget, Facebook

Comments


bottom of page